Antireflexná vrstva na okuliarových šošovkách

Antireflexná vrstva slúži ako ochrana pred zrkadlením na povrchu okuliarových skiel. Antireflexnú vrstvu možno nájsť na viacerých optických zariadeniach (u mikroskopov, ďalekohľadov a pod.). Antireflex sa skladá z viacerých vrstiev oxidov kovov a nanáša sa na prednú plochu šošoviek.

Nevýhodou šošoviek bez antireflexnej vrstvy je to, že svetlo ktoré dopadá na šošovku zozadu sa odráža do očí nositeľa okuliarov. Ten je rušený nepríjemnými odrazenými obrazmi, alebo za sebou dokonca vníma ľahkú clonu. Tak isto svetlo, ktoré dopadá na šošovku z predu sa vo vnútri šošovky niekoľko krát odráža a následne môže byť vnímané ako clona.

Vďaka antireflexnej vrstve môžeme ostrejšie vidieť za rovnakých svetelných podmienok. Toto oceníte hlavne pri šoférovaní v noci, či pri práci za počítačom. Vďaka antireflexu vyzerajú naše oči v okuliaroch prirodzenejšie, keďže sú eliminované odlesky od skiel.

Pri slnečných okuliaroch je antireflexná vrstva nanášaná väčšinou na zadnú stranu slnečných skiel. Pretože vďaka tmavým sklám môže antireflex spôsobiť to, že by predná plocha vyzerala byť zamastená. Pri čistení skiel s antireflexnou vrstvou si dávajte pozor aby ste ich nečistili príliš agresívne. V dôsledku toho si môžete antireflexnú vrstvu poškodiť a odlúpiť. Na bežné čistenie stačí jarová voda a jemný toaletný papier.

Antireflexná vrstva funguje tak, že sa svetlo odráža na oboch rozhraniach antireflexnej vrstvy. Odrazené lúče sa môžu za istých podmienok následne vylúčiť interferenciou. Musí byť však splnená fázová a amplitudová podmienka (viac informácii nájdete tu..

Použité zdroje: