Cyklistické okuliare

Ktorému Slovákovi je meno Peter Sagan neznáme? Taký Slovák asi ani v našej krajine nie je. Peter Sagan totiž preslávil Slovensko po celom svete vďaka svojmu famóznemu výkonu na cyklistickej súťaži Tour de France počas minulého aj tohto roka. Prejavilo sa to aj zvýšeným záujmom Slovákov o cyklistiku. Cyklistika je šport, na ktorý potrebujete nielen kvalitný bicykel, ale aj nevyhnutné doplnky ako je vhodná obuv, prilba a v neposlednom rade cyklistické okuliare.

Pýtate sa, načo sú cyklistovi cyklistické okuliare? Dôvodov je hneď niekoľko: nielen sa môže stať, že pri bicyklovaní cyklistovi môže vletieť do oka hmyz alebo spadnúť nečistota, čo má za následok vyvedenie cyklistu z rovnováhy a hrozí nebezpečný pád, ale aj škodlivé slnečné žiarenie môže cyklistu oslepiť, a to či už svieti priamo do očí alebo sa odráža od mokrej vozovky alebo blízkej vodnej plochy okolo ktorej cyklista práve jazdí. Tým hrozí oslabenie kvality videnia, čo môže mať za pre cyklistu za následok zníženie jeho športového výkonu. Cyklistické okuliare pomáhajú proti týmto nebezpečenstvám odolávať a dávať možnosť jazdcovi sa sústrediť výhradne na jazdu.

Cyklistické okuliare sú vyrábané z kvalitných ultraľahkých materiálov, ktoré sú síce pevné, ale zároveň odolné proti poškodeniu a hlavne dokonale priľnú k tvári cyklistu a neskĺzavajú mu z tváre, čo by bol pre jazdca veľmi rušivý moment. Výhodou je, že straničky a nosovky sa u kvalitných cyklistických okuliarov dajú ľahko vymeniť, a tak cyklistické okuliare dajú na sto percent prispôsobiť práve vašej tvári.

Cyklistické okuliare majú zväčša fotochromatické sklá, ktoré sa prispôsobia akémukoľvek počasiu a akejkoľvek zmene intenzity slnečného svetla počas dňa. Takéto sklá sú obrovskou výhodou hlavne ak cyklista bicykluje viac kilometrov. Samozrejmosťou u cyklistických okuliarov je UV filter, ktorý chráni zrak cyklistu pred nepríjemným a škodlivým UV žiarením.

Cyklistické okuliare sú teda nevyhnutným spoločníkom každého zodpovedného cyklistu, ktorý vie, že ľudský zrak treba chrániť nielen počas bežného dňa, ale aj počas športovania.

Použité zdroje: