Okuliare pre deti

Pri výbere detských dioptrických okuliarov by sme nemali zabúdať na niektoré dôležité kritéria ktoré by mali detské okuliare spĺňať. V prvom rade musia okuliare anatomicky a pohodlne sedieť na tvári dieťaťa a nemali by byť príliš ťažké. Nemali by dieťa nijak obmedzovať a nemali by sa otláčať.

Veľmi dôležitý je tiež výber materiálu okuliarových rámov. Ak má dieťa vyššiu dioptriu, odporúča sa skôr plastový rám, pretože je masívnejší, na druhej strane je však menej pohodlný. Pre väčšinu detí však sú najvhodnejšie titánové rámy. Ich výhodou je nízka váha, pevnosť a navyše sú antialergické. V porovnaní s bežnými kovmi má aj vyššiu trvácnosť. Jeho nevýhodou je však o niečo vyššia cena.

Čo sa týka samotného dizajnu detských dioptrických okuliarov, tak pre mladšie kategórie nezohráva až takú veľkú úlohu. So stúpajúcim vekom dieťaťa sa však treba pripraviť na to, že samotné dieťa bude klásť čoraz väčší dôraz na dizajn a značku. Pozor však na prehnané a extravagantné výstrelky, prípadne okuliare s ostrými hranami. Takéto okuliare môžu vašim deťom skôr ublížiť ako pomôcť.

Veľkú rolu pri výbere samozrejme zohráva aj vek. Mladšie vekové kategórie sa neboja viac experimentovať (to platí aj pre mužov), naopak stredné a staršie generácie vo väčšine prípadov volia decentnejšie, jednoduchšie a nie príliš vyzývavé modely.

Pri kúpe dioptrických okuliarových skiel pre deti sú určite prvou voľbou plastové sklá. V porovnaní so sklenenými šošovkami sú ľahšie a netrieštia sa. Je dobré kupovať sklá s antireflexnou vrstvou, ktorá zvyšuje komfort videnia. Odporúčame tiež zvoliť tvrdené šošovky, ktoré sú odolnejšie voči poškriabaniu a preto ich nebude treba tak často vymieňať.

Ak kupujete dioptrické okuliare pre deti, je vždy dobré váš výber konzultovať aj s odborníkom v očnej optike alebo ambulancii, ktorý vám určite poradí, aké okuliare vybrať pre vašu ratolesť.

Použité zdroje: