Dioptrické okuliarové rámy

Móda hýbe svetom. Táto veta je už taká známa, že vyznie už ako klišé. Jej pravdivosť sa ale potvrdzuje každým rokom viac a viac. Móda sa stala takou prirodzenou súčasťou nášho života, akou je napríklad ranné vstávanie či obed. Móda sa odráža každý deň takmer vo všetkom, čo robíme. Určuje, čo si dáme na seba, čo jeme, z akej šálky si vychutnáme kávičku, či do akého typu auta nasadneme. Nie je preto prekvapivé, že móda ovplyvnila aj korekčnú pomocku – okuliare a okuliarové rámy.

Už si len matne spomíname na doby, kedy dioptrické okuliare boli len korekčnou pomockou. Kedysi nevzhľadné obrovské okuliarové rámy sposobili smutné dni v živote nejedného školáčika, ktorému sa pre ne v škole posmievali. Dnes už výber okuliarových rámov predstavuje skor zábavu a hru, ako nutnú potrebu. Je to výsledok pokročilej doby, keď sa dioptrické okuliare nosia nielen ako pomocka korekcie zraku, ale aj ako súčasť nášho imidžu. A imidž je pre život mladých veľmi doležitý.

Okuliarové rámy sú dnes vyrábané v toľkých farebných variáciách a dizajnových prevedeniach, že je problém vybrať si len jeden pár okuliarov. Vďaka roznym prevedeniam okuliarových rámov je možné okuliare kombinovať. Na bežný deň, do spoločnosti, na rande či na ples – okuliarové rámy sú vhodné na každú príležitosť, stačí si zvoliť tie, ktoré vás zaujali.

Keďže okuliare majú nielen estetickú, ale aj korekčnú funkciu, optickí dizajnéri pri výrobe okuliarových rámov nesmierne dbajú, aby okuliarové rámy boli kvalitné. Preto, logicky, musia byť vyrábané z tých najkvalitnejších materiálov – titán, plast, oceľ, rozne zliatiny medi a zinku, mosadze. Nechýba ani ten najluxusnejší materiál – striebro, zlato, platina. Nekovové okuliarové rámy sú vyrobené z dreva, rohoviny alebo kože.

Okuliarové rámy sú v dnešnej dobe spĺňať akékoľvek estetické (obrovský sortiment farieb, farebných odtieňov a odleskov, tvarov okuliarových rámov), fyzikálne (pevnosť, flexibilita, odolnosť voči tlaku, nárazu a poškriabaniu) a zdravotné (eliminácia alergickej reakcie na pokožke) požiadavky.

Sortiment okuliarových rámov je nesmierne široký. Pestré farby či decentnejšie farebné prevedenia, veľký okuliarový rám či menej nápadný okuliarový rám – je si z čoho vyberať. Každý nositeľ si musí vybrať tie okuliarové rámy, s ktorými sa dobre cítim, ktoré mu dobre padnú, a o ktorých si myslím, že sa mu hodia, ktoré sú módne a in. A to dnes, keď je sortiment druhov a vzorov okuliarových rámov taký obrovský, nepredstavuje pre nikoho ani najmenší problém.

Použité zdroje: