Lyžiarske okuliare

Lyžovanie – tento zimný šport láka každoročne tisíce ľudí milujúcich sneh, zábavu, adrenalín, a ktorí neodolávajú túžbe si poriadne zašportovať. Lyžovanie patrí medzi športy, pri ktorých je ochrana očí v podobe lyžiarskych okuliarov doslova nevyhnutnosťou. Pri lyžovaní totiž vzniká rýchlosť, počas ktorej sú oči a zrak vystavené rôznym nečistotám vo vzduchu, víriacemu sa snehu a prachu a v neposlednom rade aj odleskom slnečných lúčov od snehu, ktoré vedia byť nepríjemné a môžu poškodiť zrak. Pri oslepení je jazdec vystavený nebezpečenstvu v podobe pádu.

Súčasťou lyžiarskeho výstroja sú preto aj lyžiarske okuliare. Voľba lyžiarskych okuliarov síce nie je zložitá, ale je pri nej dôležité zohľadňovať niekoľko podstatných faktorov. Pri lyžovaní môže lyžiar jazdiť počas rôznych podmienok – vietor, sneh, hmla, prudké slnko. Lyžiarske okuliare by mali byť kvalitné a navrhnuté tak, aby sa lyžiarovi počas lyžovania neskĺzli z tváre, aby neprepúšťali vlhkosť, a a aby mali sklá zabraňujúce prenikaniu škodlivého UV žiarenia. Sklá by mali aj zabrániť lyžiarovi oslepeniu z odleskov slnka na vrstve snehu.

Ďalším elementom, ktorému je treba sa pri výbere lyžiarskych okuliarov venovať, je ich priľnutie k tvári ich nositeľa. Lyžiarske okuliare musia sadnúť k danému typu tváre, aby sa neskĺzli, čo by bolo nielen nepríjemné, ale aj ohrozujúce zdravie, keďže hrozí nebezpečenstvo pádu. Preto je dobré si lyžiarske okuliare pred kúpou poriadne skúsiť a najlepšie aj s lyžiarskou prilbou. Navyše každý výrobca vyrába vlastný dizajn okuliarov, ich sortiment je preto široký a správny výber nevyhnutný.

Počas lyžovania sa môžu lyžiarske okuliare zahmliť. Sú ale vyrábané tak, aby zahmlenie bolo minimálne. Problém nastáva, ak ste nositeľ dioptrických okuliarov. Lyžiarske okuliare sú aj také, ktoré sadnú na dioptrické okuliare a bezpečne s nimi môžete športovať. Nemali by ste ale zabudnúť si v predajni lyžiarskych potrieb vopred vybrať tie, ktoré k dioptrickým okuliarom sadnú najlepšie a spýtať sa na najvhodnejší spôsob redukcie zahmlievania.

Lyžovanie je nádherný šport, v ktorom sa vytvára súlad pohybu ľudského tela a prírody. Moderným technológiám vďačíme tomu, že naše oči a zrak sú pri lyžovaní chránené  a vy sa môžete sústrediť len na váš čo najlepší výkon.

Použité zdroje: