Multifokálné sklá

Pomocou multifokálnych (progresívnych) skiel môžeme ostro vidieť na viacero vzdialeností. Multifokálne okuliarové šošovky sú šošovky s plynulo premenlivou dioptriou bez viditeľného prechodu. Dioptrická hodnota multifokálnych šošoviek sa mení v závislosti od zóny pre pohľad do diaľky, cez koridor (progresívny kanál), potom strednú vzdialenosť až k zóne na blízko Aj vďaka tomu sú tak plne prispôsobené potrebám všedného dňa. Ráno ich stačí nasadiť a večer dať dole.

Multifokálne (progresívne) okuliarové šošovky majú v sebe niekoľko dioptrií, ktorých sila stúpa od horného okraja smerom k dolnému. Tam je dioptria najsilnejšia. Multifokálne sklá sú určené predovšetkým pre ľudí nad 45 u ktorých sa začala prejavovať presbyopia.

Presbyopia je úplne normálny jav opotrebovania vnútroočnej šošovky, ktorá sa prejavuje takmer u všetkých ľudí nad 45 rokom života. Ľudská šošovka vekom stráca svoju pružnosť, čoho následkom je slabšie zaostrovanie na blízke predmety, alebo na čítanie (viac o presbyopii na videnie.sk..). Preto na spodnom okraji šošoviek je dioptria silnejšia, aby viac „pomohla“ oku zaostriť.

V porovnaní s bifokálnymi, či trifokálnymi okuliarovými šošovkami, ktoré poskytujú dobré videnie len na dve-tri vzdialenosti, vám teda multifokálne sklá umožnia vidieť bez problémov na všetky vzdialenosti bez nutnosti meniť okuliare. Okrem iného je ich výhodou tiež vzhľad. Nie je na nich badateľný žiaden predel, alebo vtavený dielik na čítanie a tak vyzerajú ako klasické jednoohniskové okuliarové šošovky. Multifokálne okuliarové sklá sú preto ideálne pre všetkých aktívnych ľudí, ktorí trpia presbyopiou.

Multifokálne okuliarové šošovky je možné dnes vyhotoviť aj vo viacerých variantoch. Je možné ich použiť do slnečných okuliarov, alebo prípadne aj do športových okuliarov, ktoré sú charakteristické väčším prehnutím.

Kvalita multifokálnych skiel, podobne ako je tomu pri klasických jednoohniskových sklách, je závislá nielen od materiálu, z ktorého sú vyrábane, ale i z kvalitnej úpravy povrchu. Sklá by mali mať antireflexnú vrstvu proti nežiaducim odleskom od samotnej šošovky. Pri plastových šošovkách je vhodné aby boli tvrdené voči poškriabaniu.

Nevýhodou multifokálnych skiel je ich vyššia cena. Tak isto sa o niečo znižuje zorné pole na blízku a strednú vzdialenosť a taktiež chodenie po schodoch alebo čítanie textu nad úrovňou hlavy môže robiť menší problém - to sa však dá veľmi dobre vyriešiť zmenou polohy hlavy. Treba sa tiež pripraviť na to, že na multifokálne okuliare si treba istý čas zvykať, ale s trochou trpezlivosti ich nosenie nebude žiadny problém.

Použité zdroje: