Ochranné okuliare

Ochranné okuliare sú okuliare, ktoré sa nosia pri práci a ich primárnou úlohou je chrániť bezpečnosť a zdravie človeka – konkrétne očí. Ochranné okuliare ako osobný ochranný prostriedok by mali spĺňať niektoré základné podmienky, dôležite pre bezpečnosť a ochranu zraku. Predovšetkým by mali účinne ochraňovať pred existujúcim nebezpečenstvom a riziko nezvyšovať. Mali by byť prispôsobené prostrediu a podmienkam v ktorých sa nachádzajú. Okrem toho, že by mali byť zdravotne nezávadné, mali by vyhovovať aj ergonomickým požiadavkám a zdravotnému stavu nositeľa.

Ochranné okuliare by mali byť konštrukčne prispôsobené rizikám a nebezpečenstvu, pred ktorými ochranné okuliare chránia nositeľa. Mali by byť odolné voči chemickým, mechanickým, tepelným rizikám, či rizikám spojené s chladom alebo žiarením. Týmto rizikám by mali byť prispôsobené aj sklá a mali by odolávať vyššie spomenutým javom.

Konštrukcia ochranných okuliarov je tvorená tak, aby spĺňala náročné ergonomické podmienky – teda nízka hmotnosť, dostatočné prevetrávanie a veľkosť zorníkov. Sklá by sa nemali zahmlievať, rám by mal byť oblý a starostlivosť o ochranné okuliare by mala byť jednoduchá.

Mnoho ochranných okuliarov dnes dostať aj s dioptrickou korekciou. Dioptrické sklá môžu byť v ochranných okuliaroch zabudované buď priamo, alebo dodatočne – napr. prostredníctvom dioptrického klipu. Niektoré typy ochranných okuliarov sú stavané tak, aby ich bolo možné nosiť aj spolu s vlastnými okuliarmi. Pri niektorých činnostiach, ktoré vyžadujú špeciálnu konštrukciu okuliarov však nie je možné použiť dioptrickú korekciu.

Použité zdroje: