Okuliarové šošovky

Dioptrické okuliarové sklá predstavujú hlavnú časť dioptrických okuliarov. Vďaka nim môžeme korigovať rôzne refrakčné poruchy a dosiahnuť tak ostrejšie videnie. Dioptrickými okuliarovými šošovkami môžeme korigovať refrakčné vady, akými sú napríklad krátkozrakosť (myopia), ďalekozrakosť (hypermetropia), astigmatizmus či presbyopia.

Poznáme viacero typov materiálov, z ktorých sa okuliarové sklá vyrábajú. Sklenené sklá boli v minulosti jediným používaným materiálom používajúcim sa pri výrobe okuliarových šošoviek. Ich nespornou výhodou sú kvalitné optické vlastnosti a odolnosť voči poškriabaniu, avšak na druhej strane je sklo ťažký materiál, ktorý môže pri prudkých teplotných zmenách praskať.

Najčastejšie používaným typom dioptrických skiel sú plastové sklá. Majú dobré optické vlastnosti a sú navyše ľahké a odolné voči rozbitiu. Je možné ich použiť aj pri vyšších dioptriách. Na rozdiel od sklenených šošoviek ich však možno jednoduchšie poškriabať, keďže plast je mäkší než minerálne sklo.

Z ďalších materiálov možno napríklad spomenúť materiál Trivex či polykarbonát. Trivex má veľmi dobré optické vlastnosti a materiál z ktorého sa vyrába je navyše veľmi ľahký a odolný. Nedá sa však vyrobiť vo vyšších dioptriách. Podobne ako Trivex aj polykarbonát je veľmi odolný materiál. Sklá z polykarbonátu sú vhodné do športových a ochranných okuliarov.

Okuliarové šošovky môžme rozdeliť tiež podľa optického účinku.

  • Existujú unifokálne okuliarové šošovky - šošovky s jedným prípadne dvoma ohniskami (v prípade tórických skiel).
  • Bifokálne šošovky majú dve ohniská a sú špecifické tým, že okrem základnej jednoohniskovej šošovky majú aj prídavnú šošovku. Základná šošovka sa používa pri pozeraní do diaľky a prídavná naopak na blízko. Nevýhodou tohto typu okuliarových skiel je veľký skok medzi pozeraním do diaľky a do blízka. Aj z toho dôvodu je používanie bifokálnych okuliarových šošoviek na ústupe.
  • Multifokálne (progresívne) okuliarové šošovky sú veľmi obľubené medzi ľuďmi s presbyopiou. Umožňujú ostré videnie na všetky vzdialenosti, vďaka premenlivej dioptrii.
  • Trifokálne okuliarové šošovky sú podobné bifokálnym, akurát s tým rozdielom že je do nich vložený medzidiel na stredovú vzdialenosť. 

Použité zdroje: