Plavecké okuliare

Plávanie – to je pocit, pri ktorom človek zažíva pocit beztiaže a dokonalej uvoľnenosti. Pri plávaní „vypneme“ myseľ a sústredíme sa len na náš pohyb vo vode a na úžasný pocit straty gravitácie. Ako pri žiadnom športe, tak aj pri plávaní nesmieme zabúdať chrániť si svoj zrak. Na ochranu očí pri plávaní sú určené plavecké okuliare.

Každá tvár človeka je iná, má svoje špecifiká, a tak aj plavecké okuliare sú vyrobené v roznych variáciách a dizajne. Najzákladnejšie sú tri druhy plaveckých okuliarov:

  • Klasické plavecké okuliare – sú najznámejším a najpoužívanejším typom plaveckých okuliarov. Vďaka tesneniu dokonale sadnú ku každému typu tváre, neskĺzavajú, ani netlačia. Nemenej doležitý UV filter zabezpečuje sklá, aby sa nezahmlievali a chráni zrak pred UV žiarením.
  • Švédske plavecké okuliare – tieto „oldskúlové“ okuliare zaznamenávajú čoraz vačší úspech, najma u profesionálnych športovcov. Ich dizajn je totiž navrhnutý tak, aby presne sadli na oči a eliminovali tak odpor vody, čo umožňuje plavcovi nabrať pri plávaní vačšiu rýchlosť.
  • Plavecká maska – tento typ plaveckých okuliarov je vhodný hlavne pre vykonávanie rozličných vodných športov a pre športové plávanie. Ľahko sa nasadzujú a príjemne sa nasadzujú, čo ocenia najma deti.

Plavecké okuliare by mali byť súčasťou každého vášho plávania. Voda v bazénoch, kúpaliskách, jazerách býva plná roznych baktérií a nečistot. Vyberte si preto také, ktoré vašej tvári sadnú najlepšie, ktoré budú najideálnejšie priliehať ku vašej pokožke, aby neprepúšťali vodu. Preto sa plavecké okuliare vyrábajú v rozličných veľkostiach, keďže tvár každého z nás je iná.

Netreba zanedbávať ani sklá. Najlepšie plavecké majú sklá obsahujúce UV filter proti škodlivému a nepríjemnému UV žiareniu, ktoré sa može odrážať od vodnej hladiny, a tak isto sú odolné proti zahmlievaniu. Ak nosíte dioptrické okuliare, tak sa dajú kúpiť aj špeciálne dioptrické plavecké okuliare. Každý by mal skúsiť niekoľko druhov plaveckých okuliarov, aby vedel, ktoré z nich padnú jeho tvári najlepšie a s ktorými sa pri plávaní cíti komfortne. Samozrejme, plavecké okuliare sú vyhotovené v roznych štýloch a farebných variáciách.

Výrobcovia plaveckých okuliarov skrátka mysleli na možné potreby každého jedného zákazníka. S plaveckými okuliarmi si už stačí len naplno vychutnať pocit uvoľnenia, ktorý človek zažije len pri plávaní.

Použité zdroje