Slnečné okuliare

Kto by nemal rád príjemne hrejivé slnečné lúče? Veď dni plné dažďa nás oberajú o energiu, a preto sa niet čomu čudovať, že keď sa spoza mrakov opať ukáže slnko, sme dobre naladení, bez stresu. Slnko prináša našej planéte život, ale slnečné lúče vedia aj škodiť. Tak ako horúce slnko v lete dokáže spáliť ľudskú pokožku, dokáže aj svojím svetlom poškodiť zrak. Svoj zrak si je preto nutné chrániť slnečnými okuliarmi.

Potreba ochrany zraku pred slnkom siaha do ďalekej histórie. Už v Ríme si počas gladiátorských zápasov chránil zrak rímsky cisár Nero, a to pomocou zeleného smaragdu. Jedny z prvých slnečných okuliarov najviac podobajúcim sa tým súčasným, uzreli svetlo sveta v prvej polovici 18.storočia. Prvé slnečné okuliare s okuliarovými rámami vznikli v roku 1730. Prvá rozsiahla výroba slnečných okuliarov sa spustila až začiatkom 20.storočia. Slnečné okuliare sa stali veľmi populárne a dnes už sú bežnou súčasťou nášho života.

Prečo sú slnečné okuliare také doležité? Slnečné lúče obsahujú UV žiarenie, ktoré je nášmu zraku a očiam veľmi škodlivé. Priame svetlo zo slnečných lúčov, odlesky slnečných lúčov od vody, snehu či lesklých povrchov možu poškodiť ľudský zrak. Slnečné okuliare sú perto vyrobené z kvalitných, ale zároveň jemných a ľahkých materiálov, aby sa dobre nosili a, čo je najdoležitejšie, sklá v slnečných okuliaroch obsahujú UV filter, ktorý oko a zrak človeka pred škodlivým UV žiarením skvele ochráni.

Slnečné okuliare ale nie sú len pomocník, ale aj úžasný módny doplnok. Svetoví návrhári vedia, že ľudia s obľubou nosia slnečné okuliare aj ako súčasť svojho imidžu, a preto vyvíjajú svoje úsilie na návrh roznych dizajnových a farebných prevedení a štýlových variácií. Výber slnečných okuliarov sa už dávno stal zábavou a hrou.

Neprehliadnite však fakt, že slnečné okuliare musia byť naozaj kvalitné, aby ste si svoj zrak skutočne ochránili. Zlý výber tých nekvalitných slnečných okuliarov a ich napodobením zrak, naopak, možu trvale poškodiť alebo vyvolať rozličné alergické reakcie. Preto pri výbere slnečných okuliarov vyberte tie správne, tie, ktoré sa vám hodia a páčia, aby ste si mohli s pokojom vychutnávať každý slnečný deň.

Použité zdroje: